علامه مجلسی دانشمندی آگاه به علوم روز بود

 

حجت الاسلام محسن رضایی آدریانی، مدیر گروه قرآن و حدیث موسسه مهدویت با اشاره به روز بزرگداشت علامه مجلسی(ره) به خبرنگار خبرگزاری رسا، گفت: علامه مجلسی (ره) از علمای بزرگ شیعه است.

وی با اشاره به اینکه علامه مجلسی دارای هوش و ذکاوت بالایی بود، گفت:علامه در مقدمه کتاب بحارالانوار می نویسد من در تمام علوم و فنون عصر خود ورود پیدا کردم اما زمانی که با روایت اهل‌بیت(ع) آشنا شدم، درک کردم که تمامی دانش ها در این جا جمع شده و با دسترسی به احادیث به منابع رسیده ام.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به جایگاه رفیع علامه مجلسی در بین علمای شیعه، گفت: مرحوم صاحب جواهر از علامه به باب الائمه تعبیر می کند.

وی با توصیف کار ارزشمند علامه در گردآوری روایات شیعی و تدوین و تبویب آن، اظهار داشت: صد و ده جلد کتاب بحارالانوار شاهدی بر تلاش علمی و مجاهدت های بی‌نظیر این مرد در راه احیای مکتب تشیع است.

مدیر گروه قرآن و حدیث موسسه مهدویت بیان داشت: کسی که کمترین آشنایی با کتب بحارالانوار داشته باشد، تبحر علامه مجلسی را در علوم گوناگون درک می کند.

وی ادامه داد: علامه وقتی روایات مربوط به علم نجوم را نقل می کند، درباره علم هیئت قدیم به گونه ای قوی ورود پیدا می کند و یا زمانی که بحث های زمین شناسی و توصیفات شهرها را می‌آورد، تبحر خود را در علم جغرافیا نشان می دهد.

وی گفت: تعمق در کتاب بحار نشان می دهد علامه مجلسی تنها یک راوی نبوده بلکه دارای قوت های بالای علمی در علوم اسلامی و علوم هم عرض بوده است. /909/پ202/ع
/ پايان خبر /