انتقاد آیت الله استادی از اظهارات خلاف واقع در مورد علامه مجلسی(ره)

آیت الله رضا استادی روز گذشته در جمع نمازگزاران مسجد مدرسه آیت الله گلپایگانی با اشاره به فرارسیدن سالروز رحلت علامه مجلسی، با انتقاد از برخی اظهارات خلاف واقع و سخنان نابجا که به شخصیت عالمان دینی به ویژه علامه مجلسی وارد شده است، گفت: اینکه برخی ها می گویند علمای ما با شاهان گذشته ارتباط تنگاتنگی داشته اند، به خاطر این بود که علمای شیعی در پی ترویج دین و مکتب اسلام بودند و از طریق ارتباط با شاهان گذشته، آنها را نسبت به دین خدا آگاه می کردند.
 
وی ادامه داد: یکی از غفلت هایی که نسبت به علمای گذشته ما می شود این است که گاهی ادعاهایی مطرح می شود که علامه مجلسی کتاب بحارالانوار را ننوشته است، در صورتی که ادعاهای آنها خلاف واقع است و ممکن است علامه مجلسی از شاگردان خود برای تالیف این اثر ارزشمند کمک گرفته باشد ولی خودش اقدام به تالیف بحارالانوار کرده است.
 
آیت الله استادی گفت: در بخشی از نسخه های قدیمی کتاب بحارالانوار دست خط علامه مجلسی مشاهده می شود که نشان می دهد شخص علامه مجلسی این اثر گرانبها را تالیف کرده است.
 
* علامه مجلسی فقط محدث نبود
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: بعضی ها فکر می کنند که علامه مجلسی محدث بود اما امام خمینی(ره) از ایشان به عنوان محقق مجلسی یاد کردند .
 
وی با بیان اینکه وقتی از واژه محدث استفاده می شود، یعنی این شخص عالم محقق نیست اظهار داشت: استفاده از این گونه اصطلاحات در مورد علامه مجلسی ظلم به ایشان است.
 
آیت الله استادی ادامه داد: علامه مجلسی عالمی فقیه بود و رساله عملیه تالیف کرده بود و همچنین در فلسفه، کلام و سایر علوم مربوط به تشیع مسلط بود و در بیشتر موارد تالیفاتی داشته است.
 
* علامه مجلسی شاهان گذشته را از خطر صوفی گری نجات داد
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه به تشریح ابعاد شخصیتی و خدمات برجسته آن عالم فرهیخته پرداخت و اظهار داشت: در دوران علامه مجلسی شاهان ایرانی با اینکه شیعه بودند ولی خطر گرایش آنها به صوفی گری و درویش بازی بسیار زیاد بود و علامه مجلسی در آن زمان احساس وظیفه کرد که با انجام فعالیت هایی مانع از گرایش شاهان به مکاتب انحرافی به ویژه تصوف شود.
 
وی تالیف اثر ارزشمند بحارالانوار را یکی از مهم ترین فعالیت های علمی علامه مجلسی دانست و گفت: علامه مجلسی در این اثر گرانبها روایات اهل بیت(ع) را که پیش از آن در کتاب های فراوان متفرق بود، جمع آوری و در سه هزار عنوان از جمله فقهی، اخلاقی، مباحث پیرامون آسمان و زمین و... دسته بندی کرد.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: این کتاب حاصل 40 سال عمر بابرکت علامه مجلسی است که در 25 جلد تالیف شد و در حال حاضر این اثر در 110 جلد منتشر شده است.
 
آیت الله استادی با موثرخواندن این قبیل فعالیت ها از سوی علامه مجلسی اظهار داشت: اگر در آن زمان شاهان ایرانی به تصوف و صوفی گری گرایش پیدا می کردند، مردم نیز کم کم گرفتار این انحرافات می شدند و تفکر شیعی رو به زوال می رفت.
 
وی با بیان اینکه علامه مجلسی در آن زمان به نیاز روز مردم و شاهان پاسخ داده بود، تصریح کرد: از زمان تالیف کتاب بحارالانوار تاکنون هیچ عالمی نتوانست و نمی تواند خود را از این کتاب ارزشمند بی نیاز کند.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: در زمانی که فتحعلی شاه گرفتار صوفی گری شده بود، میرزای قمی نامه مفصلی در اعتراض به فتحعلی شاه نوشت و ضمن انتقاد از گرایش وی به تصوف، مطالعه کتاب بحارالانوار را برای گرایش به تشیع پیشنهاد داده بود.
 
* علامه مجلسی عالم بابرکتی بود
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از علامه مجلسی به عنوان عالمی بابرکت یاد کرد و گفت: همان طوری که برخی از علمای دوران ما از جمله آیت الله گلپایگانی با احداث مدرسه علمیه و تربیت شاگردان مبرز عالمان بابرکتی بوده و هستند، علامه مجلسی نیز با تالیف آثار گران سنگ و تربیت شاگردان ممتاز خدمات ارزشمندی به مکتب تشیع کرده و به نوعی عالم بابرکتی برای این مذهب مترقی محسوب می شود.
 
آیت الله استادی با اشاره به حضور بیش از هزار شاگرد در کلاس های درس علامه مجلسی اظهار داشت: شاید اگر این حجم شاگردان را با آنچه که امروز در حوزه های علمیه مشغول تحصیل هستند مقایسه کنیم، تعداد اندکی باشند ولی در دوران گذشته داشتن هزار شاگرد امتیاز بزرگی محسوب می شد.
 
* مدیون تلاش های علامه مجلسی هستیم
 
امام جمعه قم تصریح کرد: خداوند تبارک و تعالی وجود علامه مجلسی را مبارک قرار داد تا برای حفظ و گسترش دین خدمات ارزشمندی ارائه دهد.
 
وی ادامه داد: علامه مجلسی از حیث معنویات، انسان نمونه ای بود و برخی موارد خلاف واقع که در مورد وی مطرح می شود شایعاتی بیش نیست.
 
آیت الله استادی بر لزوم تکریم و تجلیل از عالمان دینی به ویژه علامه مجلسی تاکید کرد و گفت: ما برای بقای روایات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) وامدار این عالم برجسته هستیم.
 
*******
 
گفتنی است محمدباقر فرزند محمد تقی مشهور به علامه مجلسی اعلی الله مقامه یکی از بزرگترین علمای جهان اسلام و تشیع است. او گهرهای گران قیمت اخبار معصومین علیهم السلام را به دست آورد و از گنجهای خاندان عصمت بهره برد؛ و در جهان اسلام و تشیع کمتر کسی در ترویج سخنان معصومین در پایه و حد او رسیده است.
 
علامه محمد باقر مجلسی در سال 1037 ه.ق (یک سال قبل از مرگ شاه عباس) در خانواده ای که عالم و فاضل پرور بود در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش مجتهد عالیقدر محمد تقی مجلسی از علما و روحانیون بزرگ عصر صفوی به شمار می رفت.
 
علامه در دوران جوانی خود از محضر دانشمندان و عالمانی عالیقدر همچون: ملا عبدالله شوشتری ، شیخ عبدالله بن جابر آملی ، شیخ علی جبل عاملی و سایر بزرگان دین به ویژه فقیه و حکیم و محدث نامی ملا محسن فیض کاشانی (که در سفری به اصفهان آمده و در آن دیار ماندگار شده بود) بهره های کافی برد.
 
از جمله شاگردان مشهور علامه می توان : میرزا عبدالله اصفهانی ، سید هاشم بحرانی ، سید نعمت الله جزایری و ملا صالح مازندرانی را نام برد.
 
بحار الانوار مشهورترین و مهمترین اثر علامه مجلسی و اثر پر بار و بلند آوازه تاریخ تشیع است که در 110 جلد تدوین شده است.
 
علامه مجلسی پس از رحلت پدر بزرگوارش ، به جای او در مسجد جامع اصفهان اقامه نماز جماعت می نمود ایشان از زمان شاه عباس دوم تا زمان شاه سلطان حسین دارای مقام و قدرت مطلق دینی بود و تا آخرین روزهای حیاتش این قدرت و نفوذ همچنان رو به افزایش و تعالی می رفت ، به همین مناسبت از جانب سلاطین صفوی عنوان شیخ الاسلامی که عالی ترین درجه روحانیت در آن عصر بود به وی اعطا گردید.
 
علامه محمد باقر مجلسی آن محقق پر کار و عالم نامدار پس از عمری پر برکت که سراسر وقف خدمتگزاری به علم و دین و دانش و فرهنگ در جهان اسلام گردید , عاقبت در سن 73 سالگی و در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان احتمالا 27 رمضان سال 1111 ه.ق در شهر دانش پرور اصفهان، چشم از جهان فرو بست و به سرای باقی شتافت.
 
پیکر پاک آن مرحوم بعد از تشییع با شکوه در مسجد جامع اصفهان در جوار پدر و خاندان دانشمند مجلسی به خاک سپرده شد.

منابع: 

abna.ir